Ce înseamnă “Capacitate succesorala”?

“Capacitate succesorala” în Dicționarul Juridic

  • Potrivit art.654 Cod Civil, "pentru a putea succede, trebuie neaparat ca cel ce succede sa existe in momentul deschiderii succesiunii". Deci, capacitatea succesorala nu este legata direct de capacitatea civila (de folosinta si de exercitiu), ci se refera la existenta in viata a persoanei succesibile.
    Astfel, au capacitate succesorala:
    a) persoanele nascute si aflate in viata la deschiderea succesiunii,
    b) persoanele inca nenascute, dar concepute la data deschiderii mostenirii, cu conditia de a se naste vii (chiar daca neviabile - dovada conceptiei se face prin aplicarea prezumtiei timpului legal al conceptiei, considerandu-se ca era conceput la data deschiderii succesiunii orice copil cu vocatie succesorala nascut inainte de a implini 300 de zile de la data mortii defunctului),
    c) persoanele declarate disparute prin hotarare judecatoreasca,
    d) persoanele juridice existente, aceastea putand dobandi mostenirea numai prin testament (legat).
    Nu au capacitate succesorala:
    a) persoanele predecedate (care au murit inaintea deschiderii succesiunii (care nu mai aveau fiinta legala la data deschiderii succesiunii),
    b) persoanele fizice neconcepute la data deschiderii succesiunii (adica cele nascute la mai mult de 300 de zile dupa moartea lui de cujus) precum si persoanele juridice care nu aveau inca fiinta legala la data deschiderii succesiunii, si
    c) comorientii.