Ce înseamnă “Capacitate de a dispune cu titlu gratuit”?

“Capacitate de a dispune cu titlu gratuit” în Dicționarul Juridic

  • Componenta a capacitatii civile ce da expresie aptitudinii persoaneifizice de a dispune de bunurile sale prin donatie sau testament. Orice persoana este capabila de a afce testament daca nu este oprita de lege (art.856 Cod Civil).
    Tot astfel, in principiu, poate dona si primi donatii orice persoana careia legea nu-i interzice sa faca asa ceva.
    Incapacitatile de a dispune prin testament sunt instituite cu referire la urmatoarele persoane:
    a) minorul sub 16 ani nu poate dispune in nici un fel, nici personal, nici prin reprezentare, nici cu incuviintarea parintilor sau tutorelui si nici cu incuviintarea autoritatii tutelare (art.806 Cod Civil);
    b) minorul care a implinit varsta de 16 ani poate dispune prin testament numai pentru 1/2 din bunurile de care poate dispune majorul (art.807 Cod Civil);
    c) minorul de 16 ani nu poate dispune prin testament in favoarea tutorelui sau, decat daca socotelile definitive ale tutelei au fost date si primite (art.809 Cod Civil); sunt exceptati ascendentii minorului care sunt sau au fost uttori ai acestuia;
    d) persoanele care nu au discernamant in momentul facerii testamentului, chiar daca nu sunt puse sub interdictie, ca alienate sau debile mintal.
    Legea stabileste si urmatoarele incapacitati de a dispune prin donatie:
    a) minorii si interzisii nu pot dispune in nici un fel, nici personal, nici prin reprezentantiui lor legali - tutorii sau parintii - si nici chiar cu acordul autoritatii tutelare (art.129 alin.1-3 si art.133 alin.3 combinat cu dispozitiile art.105 alin.3 si 147 Codul Familiei);
    b) incapacitatea minorului de a dona in favoarea tutorelui sau se prelungeste si dupa implinirea varstei majoratului, pana la momentul cand tutorele primeste descarcarea pentru socotelile definitive ale tutelei (art.809 alin.2 Cod Civil si art.141 Codul Familiei); face exceptie situatia in care tutorele este un ascendent al minorului (art.809 alin.3 Cod Civil).